× Wing Tsun O nás Školy Naše kurzy Děti Články Aktuality Členská sekce
Loading...

Co je Wing Tsun

Čínské bojové umění kladoucí důraz na aktivní, napohled až agresivní obranu formou útoku, bez dlouhých postojů, rozmáchlých pohybů i akrobacie. To vše za využití intuitivních reakcí a pružné síly obránce, současně s využitím síly soupeře proti němu samotnému.

Základem Wing Tsun není sbírka technik, ale bojové principy

Strategie boje není založena na nácviku kombinací technik a modelových sebeobranných scénářů. (Těch je v reálném světě velmi mnoho, proto v ohrožení, vlivem stresu a velmi krátké reakční doby si většinou obránce nestihne na vhodné řešení ani vzpomenout, natož ho včas použít.) Wing Tsun rozvíjí intuitivní bojové reakce člověka a vštěpuje základní bojové principy. Tělo obránce pak na jakýkoliv agresivní podnět či situaci reaguje rychle, zcela automaticky, bez zaváhání a bez nutnosti racionálního rozhodování, které je vlivem stresu či strachu zcela upozaděno.

Wing Tsun nespoléhá na hrubou sílu ani fyzickou zdatnost

Wing Tsun počítá s faktem, že bez ohledu na to jak velcí, silní nebo tvrdí jsme, vždy se najde protivník, který bude větší, silnější a tvrdší než my. Neučí tedy systém založený na hrubé fyzické síle, ale na schopnosti se síle soupeře umně vyhýbat, odvádět ji a využívat proti soupeři samotnému. Tak se i fyzicky slabší jedinec dokáže úspěšně vypořádat s útokem významně silnějšího protivníka. Přístup k síle definují čtyři silové principy.

..číst dále
Mám zájem