× Wing Tsun O nás Školy Naše kurzy Děti Články Aktuality Členská sekce
Loading...

Základní principy Wing Tsun

1. Je-li cesta volná, jdi vpřed.

Překročí-li soupeř pro nás bezpečnou hranici, Wing Tsun neučí soupeři ustupovat, ale jít mu aktivně naproti. V zásadě se jedná o protiútok za použití jakékoliv části těla, kterou lze v dané chvíli efektivně využít, a pokud v cestě nestojí překážka postupovat stále vpřed, nezastavovat se.

2. Jsi-li se soupeřem v kontaktu, zůstaň přilepen.

Narazíme-li na překážku, je účelné neztratit s překážkou taktilní (hmatový) kontakt. Hmat umožňuje mnohem rychlejší reflexní reakce obránce na útočníkův podnět (údery, kopy atd.), než zrak a sluch. Wing Tsun rozvíjí hmatové reflexní reakce za pomocí cvičení nazývaného Chi Sau („lepící se ruce“), díky kterému WT bojovník získá nejen rychlé reflexní reakce, ale rovněž schopnost nejkratší cestou překážku překonat a pokračovat vpřed.

3. Je-li soupeř silnější než ty, podvol se.

V boji není čas ani prostor zjišťovat, jestli jsme fyzicky silnější, než soupeř. Wing Tsun proto nepracuje proti síle soupeře hrubou silou, ale rovnou učí, jak se ji v případě potřeby vyhnout, rozptýlit ji či vychýlit jiným směrem, a jak ji využít proti útočníku samotnému. Tento přístup dává možnost i značně slabším jedincům porážet těžší a silnější soupeře. Přístup k hrubé síle je definován tzv. Silovými principy.

4. Ustupuje-li protivník, následuj ho.

Při ústupu soupeře zůstáváme v těsném kontaktu, čímž mu znesnadňujeme další akci ve chvíli, kdy se například napřahuje k úderu či kopu, nebo se snaží vytvořit prostor k opětovnému útoku ústupem vzad.

..číst dále
Mám zájem